A+ / A- / RSS

Vyberte jazyk:
TOPlist

 
Kultura v Písku:
Září 2018

1918 – rok založení republiky: výstava ke stému výročí založení samostatného státu.

5. 9. - 31. 10.  2018
Městská knihovna Písek

měsíční přehled


Regionální výročí:
Září 2018

Václav Rožánek
 
malíř

105. výročí narození

Celý článek...

Home Aktuality Doporučujeme Říjen 2017
Říjen 2017 PDF Tisk Email

doporučujeme

PARKÁNOVÁ-WHITTON, Hana: Kingston? Přece nalevo od Oxfordu
Praha, Mladá fronta 2014.

Ode dne, kdy se Češka Hana přestěhovala se svým anglickým manželem Williamem do malebné vísky Kingston ležící nedaleko Oxfordu, uplynulo již několik let, takže se nyní mohou oba městští přistěhovalci směle počítat téměř ke starousedlíkům.
To ovšem ani v nejmenším neznamená, že jim příjemný životní stereotyp nenaruší co chvíli nějaká překvapivá či strhující událost. Hladina kingstonského dění je totiž poklidná jen zdánlivě a pod jejím povrchem to bez přestání vře. Převratné novinky mnohdy zaskočí nejen Hanu a Williama, ale i ostatní rázovité Kingstoňany, s nimiž se čtenáři setkali už v předchozích autorčiných knížkách.

 

 Beletrie pro dospělé čtenáře 

 

 

doporučujemeGRECIAN, Alex: Černý kraj
Praha, Argo 2016.

Když v hornické vesnici v Černém kraji zmizí beze stopy tři členové jedné rodiny a nedlouho poté najde místní děvčátko v ptačím hnízdě lidské oko, požádá místní strážmistr o pomoc londýnský Scotland Yard.
Inspektor Walter Day a seržant Nevil Hammersmith však netuší, co je čeká. Musí bojovat nejen s nepřízní živlů, ale i s pověrčivostí místního obyvatelstva, které upřímně věří, že pták je znamením smrti a že pod zemí má doupě krvavá příšera.

 

doporučujemeRACHMANOVOVÁ, Alja: Studenti, láska, Čeka a smrt
Praha, Premedia 2012.

Sedmnáctiletá dcera lékaře vyrůstá obklopena láskou a bohatstvím. V předvečer občanské války a bolševického převratu si začíná psát deník, který se později stane jedním z nejdojímavějších a nejautentičtějších svědectví o rudém teroru. Neohrabané zápisky z prvních stránek postupně dozrávají, podobně jako mladá studentka. Na konci se setkáváme se statečnou mladou ženou, která na malém sibiřském nádraží odevzdává své zápisníky rakouskému válečnému zajatci vracejícímu se do vlasti. Zachytila v nich domovní prohlídky, popravy, morální chaos, vraždu carské rodiny, exodus ruské inteligence, lesk a morální bídu československých legií, ale i své první lásky a zklamání.

doporučujemeMORNŠTAJNOVÁ, Hana: Hana
Brno, Host 2017.

Třetí román úspěšné české autorky. Existuje-li něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí jiným. Jenže co když je přesto nevinen? Co když je to všechno jen shoda okolností a člověk je pouze bezmocným nástrojem osudu? Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tím, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a odhalí pohnutou rodinnou historii...

 

 

 Naučná literatura pro dospělé čtenáře 

 

 


doporučujemeKITTLER, Martina: Dýně: to nejlepší z úrody
Praha, Vašut 2015.

Koupili jste si dýni - co teď s ní? Zase dýňovou polévku? Co takhle si místo ní připravit dýňové lasagne, thajský dýňový kotlík s kari nebo dýňové ratatouille? Nechte se překvapit, co všechno se dá z barevných obrů uvařit. Recepty na pikantní i sladké pokrmy nejen pro podzimní dny! Zaručený úspěch: Každý recept je třikrát odzkoušený Je to tak snadné: Všechny důležité postupy na fotografiích krok za krokem Nové poznatky: Malá dýňová škola a dýně do zásoby.


doporučujemeDAHLKE, Ruedieger: Nemoc jako řeč duše 
Praha, CPress 2014.

Autor zde vkládá čtenáři do rukou prostředek k porozumění řeči vlastního těla, k výkladu vlastních symptomů i k navázání vztahu s duševními příčinami nemoci. Tato kniha obsahuje velké množství chorobopisů, přičemž doplňuje a rozšiřuje publikaci Nemoc jako cesta. Ruediger Dahlke přispívá k novému chápání nemoci jako psychosomatického procesu. Nemoc se naučíte vnímat jako příležitost, jak uvést tělo a duši opět do harmonie a jak je v harmonickém vztahu také udržet. Symptomy pojmete jako smysluplný odkaz a jako učební látku, a nebudete mít důvod snažit se příznaky chorob sprovodit ze světa. 


doporučujemeOHLER, Norman: Totální rauš : drogy ve třetí říši
Brno, Host 2016.

Strhující jako thriller — první komplexní studie drogové problematiky ve třetí říši Když Němci v roce 1940 vtrhli do Francie, měli vojáci wehrmachtu k dispozici třicet pět milionů dávek pervitinu. Látka — dnes mezinárodně známá jako meth — byla tehdy k dostání v každé lékárně. Droga měla umožnit tzv. bleskovou válku a stala se běžnou součástí výbavy vojáků.
Dokonce i údajný abstinent Hitler se rád uchyloval k farmaceutickým stimulantům. V době, kdy nařídil poslední ofenzivu v zimě roku 1944, nebyl čistý ani jeden den. Jeho osobní lékař Theo Morell jej zásoboval všemi druhy léků, hormonů i tvrdých drog. Pouze v tomto stavu mohl vůdce vydržet tak dlouho.

 

 

 Studovna a regionální literatura 

 

 

doporučujemeŠVESTKOVÁ, Olga - ANGEROVÁ, Yvona - DRUGA, Rastislav, et al.: Rehabilitace motoriky člověka : fyziologie a léčebné postupy
Praha, Grada Publishing 2017.

Publikace, která je výsledkem spolupráce teoretiků a klinických pracovníků, navazuje na tři úspěšná vydání knihy FYZIOLOGIE A LÉČEBNÁ REHABILITACE MOTORIKY ČLOVĚKA. Byla aktualizována, v některých oblastech zcela přepracována a doplněna více než 50 novými originálními obrázky, takže text  je dobře dokumentován 150 instruktivními obrázky, fotografiemi a tabulkami. Publikace je určena pracovníkům v oboru rehabilitace a fyzioterapie, lékařům i nelékařům, studentům celé řady oborů, ale i širší veřejnosti.
 

doporučujemePIXOVÁ, Jaroslava: Za osudy klapajících perliček
Putim, Blanice 2017.

Autorka se tématem knihy opět vrací k historii mlýnů. Tentokrát to budou příběhy jednotlivých zajímavých mlýnů, takových mlýnských "perliček" rozesetých po Strakonicku, Prachaticku, Písecku i Petrovicku u Sedlčan. Vyprávění začne u unikátního středověkého mlýna v Hoslovicích a bude pokračovat v nedalekých Česticích u Volyně. Cesta čtenáře zavede ještě dále k šumavským hvozdům i starobylé Dobrši a dál – až na samotnou Šumavu. Celkem je to šestnáct mlýnů, a to je na jednu knížku opravdu dost, protože osudy, které skrývají, jsou opravdu jedinečné.


doporučujemeSKOPÍK, František: Upřenost
[České Budějovice], BASTA 2017.

Autor se ve vzpomínkách postupně vrací na konec padesátých a do šedesátých let minulého století, kdy nejprve jako středoškolák v sobě poprvé objevuje lásku k horám. Po vojně se stává nosičem ve Vysokých Tatrách, aby v zápětí získal prestižní místo "chatára" na slavné tamní Téryho chatě. Byl tu horolezcem i záchranářem, zažil omamné úspěchy, ale i dramatické pády, velké lásky i kruté laviny. Když nakonec po letech z Tater odchází, může za to jako v romantických filmech veliká láska, ale i nečekaná a jen těžko pochopitelná tragédie.

 

 

 Literatura pro děti 

 

 

doporučujemeBALTSCHEIT, Martin: Jediný den
Brno, CPress 2017.

Kamarádi divočák s lišákem zažijí vylíhnutí okouzlující mušky jepice, která je tak líbezná, že je těžké ji nemilovat. Jenže jako každá jepice má na život jen jeden jediný den. Hodní přátelé jí tu hroznou věc nedokážou říct, a tak jí namluví, že tím, kdo má brzy odejít, je lišák. Líbezné mušce je ihned jasné, co je třeba udělat. V tom případě se do toho jediného dne musí vejít celý život a veškeré jeho štěstí.

 


doporučujemeENCYKLOPEDIE velmi důležitých věcí pro děti, které chtějí všechno vědět
Praha, Euromedia 2016.

Malí objevitelé od 4 do 7 let se v této přehledné encyklopedii s bohatými ilustracemi dozvědí vzrušující a velmi důležité informace o světě, který je obklopuje: o vesmíru, o minulosti naší planety, o kontinentech, o přírodě, o vědě, objevech či umění, ale také o lidech, kteří planetu obývají, o vlastním těle a vůbec o spoustě dalších věcí, které v jiných knihách nenajdou. Pro zvídavé děti je tato knížka k nezaplacení!


doporučujemeČECH, Pavel: Skoro tucet
Praha, Petrov 2015.

Pavel Čech: ,,Když vznikaly příběhy v této knížce, nevěděl jsem, že je jednou seskládám k sobě. Většina z nich nebyla výsledkem nějaké zakázky a vznikla jen pro mé vlastní potěšení a z touhy zachytit nápad, který mi zaklepal na dveře. Když jsem nedávno uklízel ve svých šuflatech, znovu jsem vytáhl ty polozapomenuté stránky. Spočítal jsem je. Těch použitelných bylo jedenáct. Myslel jsem, že ten zbývající dodělám, ale když ke mně žádný příběh nepřicházel, napadlo mě něco jiného: místo plánovaného názvu Tucet jsem knížku pojmenoval Skoro tucet".

 

Aktualizováno Pátek, 29 Září 2017 09:32