A+ / A- / RSS

Vyberte jazyk:
TOPlist

 
Kultura v Písku:
Září 2018

1918 – rok založení republiky: výstava ke stému výročí založení samostatného státu.

5. 9. - 31. 10.  2018
Městská knihovna Písek

měsíční přehled


Regionální výročí:
Září 2018

Václav Rožánek
 
malíř

105. výročí narození

Celý článek...

Home Aktuality Doporučujeme Únor 2018
Únor 2018 PDF Tisk Email

doporučujeme

ASHFORD, Lindsay Jayne: Žena v Orient expresu
Brno, Jota 2017.

Agatha Christie chce zapomenout na své nevydařené manželství, které po mužově nevěře skončilo rozvodem, a tak se zlomeným srdcem a pod falešným jménem nastupuje do Orient expresu, aby alespoň na nějaký čas utekla co nejdál. A není jedinou cestující, která skrývá tajemství.

 Beletrie pro dospělé čtenáře 

 

 


doporučujemeSERNO, Wolf: Medikus z Heidelbergu
Praha, Knižní klub 2017.

Kanton Thurgau kolem roku 1500 Nevlastní matka dvanáctiletého Lukase Nufera rodí v bolestech, ale dítě se nemůže prodrat na svět. Rodičku a dítě by mohl zachránit takzvaný císařský řez – ale nebezpečnou operaci zakázala církev. Lukasův otec se zákazu vzepře a opravdu se mu podaří úspěšně provést zákrok. Od toho okamžiku má Lukas jediný cíl: Stát se lékařem!

 

 


doporučujemeAUDUR AVA ÓLAFSDÓTTIR: Listopadoví motýli
Praha, Plus 2017.

Mladá, čerstvě opuštěná islandská překladatelka z jedenácti jazyků vyrazí na cestu na východ ostrova – chce najít vhodné místo pro chatu vyhranou v loterii. Proti plánu ji doprovází čtyřletý sluchově postižený syn její nejlepší kamarádky. Na cestě upršeným listopadovým šerem čekají nesourodou dvojici lávová pole, estonský pěvecký sbor, černá písečná poušť, ženini bývalí milenci, stádo ovcí a celá řada bláznivých událostí, zároveň ale vyplouvají na povrch dlouho potlačované vzpomínky.

 

 Naučná literatura pro dospělé 

 

 

doporučujemeBÁRTA, Miroslav: Lidé a dějiny
Praha, Academia 2017.

Cílem publikace je poukázat na roli jedince v rámci dějin a na to, jakou roli může sehrát osobnost v historickém vývoji a zásadně ho ovlivnit. Jako v předešlých monografiích i v této bude dominovat multidisciplinární přístup vycházející ze spolupráce společenských, technických a přírodních věd v kombinaci s mikro- a makrohistorickým ontologickým přístupem.
Jednotlivé kapitoly pokrývají několik uplynulých tisíciletí lidských dějin a ukazují mnohotvárnost historických procesů a jejich relevanci pro současný svět.


doporučujemeWOLANDEWITSCH, Kerstin: Útulný domov: pohodlí ve stylu vintage
Praha, Euromedia 2017.

V této knize se dozvíte, jak si vytvořit jedinečný a osobitý domov. Autorka čerpá ze svých zkušeností – již mnoho let objevuje poklady na bleších trzích, láskyplně je restauruje a propůjčuje jim vlastní rukopis. Všichni, kdo po přečtení dostanou chuť přiložit ruku k dílu a vytvořit si svůj vlastní prostor, kde se budou cítit dobře, zde najdou konkrétní návod. V knize se totiž odborně a krok za krokem popisuje, jak patinovat, předělávat nové na staré, vyrobit si zrcadlo – stručně řečeno, jak vytvořit osobní skvosty ve vintage stylu.


doporučujemeHOLÝ, Rudolf: Příběhy mořeplavců: Češi a Slováci, kteří obepluli svět
Brno, Jota 2017.

Publikace o historii české a slovenské mořeplavby vás provede vývojem tohoto pozoruhodného fenoménu země, jež má k moři víc než daleko. Obsahuje množství příběhů nejvýznačnějších českých a slovenských mořeplavců 20. a 21. století, kteří dokázali obeplout svět. Od působivého vzpomínání na legendární osobnost Rudolfa Krautschneidera přes autentické příběhy Richarda Konkolského, Jozefa Varsányiho, Jiřího Albrechta, Ivana Orla, Oldřicha Karáska, Františka Sýkory, Jiřího Denka, Vlada Porvaznika a dalších.
Kniha je bohatě provázena fotografiemi, dobovými materiály a ručně malovanou samostatně vloženou mapou s vyznačenými trasami. Doplňují ji krásné ilustrace Mikkela Odehnalů.

 

 Studovna a regionální literatura 

 

 

 doporučujemeŽDICHYNEC, Bohumil:  Stopy v srdci: proměna člověka a krajiny ve světle genealogie jihočeského rodu
Praha, Aesculapus 2017.

Není život pouhou hrou pokusu a omylu? Přetrvá v nás – a v srdcích těch, co přijdou po nás – obraz původní krajiny? V beletristicky psané, čtivé faktografické knize provází autor čtenáře historií krásného koutu jižních Čech. Itinerář cesty přizpůsobil poznávání osudů z dochovaných útržkovitých záznamů pamětníků, nesoustavných deníkových poznámek a ze studia kronik kraje jižních Čech, kde žili jeho předci po několik staletí. Autorovým průvodcem dějinami této magické krajiny ve střídání generací předků je symbolicky anděl. Text doplňují zajímavé fotografie z archivů.


doporučujemePÁNKOVÁ, Markéta: Jan Amos Komenský v českém a světovém výtvarném umění (1642-2016)
Praha, Academia : Národní pedagogické muzeum a knihovna J.A. Komenského 2017.

V dějinách světového myšlení a pedagogiky není mnoho autorů, kteří svým dílem obsáhli tak širokou paletu témat a trvale vyvolávali takový zájem jako Jan Amos Komenský (1592-1670). Jeho odkaz je i v 21. století aktuální. O věhlasu Komenského nevypovídá jen jeho rozsáhlé dílo a  jemu věnovaná literatura, ale rovněž ohlas jeho osobnosti a díla v umění. Kniha předkládá historii zobrazování J. A. Komenského ve výtvarném umění (obrazy, sochy, ilustrace, medaile bankovky, plakáty a další) od roku1642 až po současnost.


doporučujemeSRSTKA, Jiří - BARTÁK, Jan - DOBŘICHOVSKÝ, Tomáš: Autorské právo a práva související : vysokoškolská učebnice
Praha, Leges 2017.

Kniha je první samostatnou vysokoškolskou učebnicí autorského práva a práv souvisejících. Vykládá jednotlivé instituty právního odvětví, které v poslední době nabývá stále více na důležitosti. Učebnici uvádějí dějiny a výklad pojmu autorského práva. Autoři se podrobně zabývají všemi způsoby ochrany autorského práva – ochranou občanskoprávní, správněprávní i trestněprávní. Pozornost věnují výzvám, které autorskému právu přináší Internet i výkladu práv výkonných umělců, výrobců,  nakladatelů či práv k počítačovým programům a
databázím. Samostatná kapitola popisuje úpravu kolektivní správy autorských práv. Výklad je doplněn praktickými příklady.

 

 Čtení pro děti 

 

 

 doporučujemeORLEV, Uri: Domů ze slunečných stepí
Praha, Práh 2017.

Odvážný a statečný je pětiletý Eljuša, který musí opustit milovanou hračku a spolu s ní i život, jaký dosud znal. Začíná druhá světová válka a jeho rodina na poslední chvíli prchá před německou armádou. Eljuša se spolu s maminkou, dvěma staršími sestrami a malým bratříčkem vydává na pozoruhodnou cestu do Kazachstánu, kde v tamních slunečných stepích na ně čeká nový život. Z Eljuši se postupně stává velký kluk, najde si přátele mezi muslimskými dětmi v malé kazašské vesnici a naučí se postarat o novou domácnost a o svou rodinu. Na konci války se děti s maminkou znovu vydávají na cestu, tentokrát míří do nové domoviny – budoucího Státu Izrael.

 


doporučujemeWALLIAMS, David: Půlnoční gang
Praha, Argo 2017.

Vítejte ve světě Půlnočního gangu! Půlnoc je čas, kdy všechny děti tvrdě spí, samozřejmě až na… Půlnoční gang! Pro něj je to doba, kdy dobrodružství teprve začíná. Když schytal Tom ránu do hlavy kriketovým míčkem a přivezli jej do nemocnice Lorda Funta, ze všeho nejdřív se setkal s příšerně vyhlížejícím zřízencem, který ho hrozitánsky vyděsil. Měl pocit, že už nemůže být hůř, ale v tu chvíli mu do cesty vstoupila ďábelsky zlá vrchní sestra na dětském oddělení. Tom se však brzy vydá na nejpříjemnější cestu ve svém životě – stává se součástí něčeho ohromného…


doporučujemeČERNÍK, Zbyněk: Velká Medvědí cesta
Praha, Euromedia 2017.

Není medvěd jako medvěd. V různých částech světa žijí různé druhy chlupáčů – liší se od sebe velikostí, barvou srsti, hladkostí tlapek, chutěmi a způsobem života vůbec. Včetně toho milostného! Obvykle se spolu navzájem příliš nestýkají, ale v této knížce je tomu jinak. Když obrovský bílý lední medvěd Knut pozve svoje kamarády, malé černé malajské medvídky Kualu a Lumpura, na návštěvu k sobě do Arktidy, je zaděláno na pořádně dobrodružnou medvědí výpravu.


doporučujemeWOHLLEBEN, Peter: Slyšíš, jak mluví stromy? 
Brno, Kazda 2017.

Mají stromy svůj vlastní jazyk? Musí děti stromů chodit do školy? Proč se lesní zvířata bojí lidí? Peter Wohlleben odpovídá na otázky, které jsou neobvyklé, originální a často velmi zábavné. Jeho snadno pochopitelné a téměř vždy překvapivé odpovědi umožňují dětem vidět život v lese zcela odlišnými očima. Talentovaný vypravěč čerpá z mnoha desetiletí vlastních zkušeností lesníka a ochranáře přírody a zároveň se opírá o nejnovější vědecké poznatky.

 

 

Aktualizováno Středa, 24 Leden 2018 14:41