A+ / A- / RSS

Vyberte jazyk:
TOPlist

 
Kultura v Písku:
Říjen 2018

1918 – rok založení republiky: výstava ke stému výročí založení samostatného státu.
1. 10. - 31. 10.  2018
Městská knihovna Písek¨Regionální výročí:
Říjen 2018

 

Zdeněk Janík

básník

95. výročí narození

Celý článek...

Home Aktuality Doporučujeme Březen 2018
Březen 2018 PDF Tisk Email

doporučujeme

BERAN, Ladislav: Rakev bez nebožtíka
Brno, MoBa 2018.

Povídky inspirované skutečnými kriminálními případy, které musela řešit písecká četnická pátračka na sklonku třicátých let 20. století.

 

 

 Beletrie pro dospělé čtenáře 

 

 


doporučujemeVONDRUŠKA, Vlastimil: Hustiská epopej VI. 1461-1471 za časů Jiřího z Poděbrad
Brno MoBa 2017.

Předposlední díl celé ságy představuje léta, kdy byl český král Jiří z Poděbrad na vrcholu své moci. Právě v té době se mu podařilo zlomit odpor vedlejších zemí Koruny české. Jenže posilování moci panovníka, který si v očích zbytku Evropy nesl cejch kacíře, znamenalo zesílení tlaku proti němu.

 


doporučujemeCROFT, Kathryn: Tvář mojí dcery
Praha, Ikar 2017.

Televizní reportérce Simone Porterové byla před osmnácti lety unesená půlroční dcerka Helena. Byť si Simone i její manžel Matt po této obrovské ráně dokázali postupně znovu vybudovat společný život, bolest z utrpěné ztráty je nikdy neopustila. Pak se však po všech těch letech zničehonic objeví mladá žena jménem Grace a tvrdí, že má o Heleně informace. Může jí Simone důvěřovat? A kdo vůbec Grace je? Dívka zmizí stejně nečekaně, jako se objevila - a Simone se pouští do zoufalého pátrání. Čím více se přibližuje k pravdě, tím větší nebezpečí jí hrozí. Před osmnácti lety přišla o dítě. Přijde při jeho hledání i o život?

 


doporučujemeLORENTZ, Iny: Divoká země
Praha, Knižní klub 2018.

Po texaské válce za nezávislost v roce 1836 se Walter Fichtner stane v Texasu vlivným mužem. Když jeho druhá žena, indiánka Nizhoni, přivede na svět dceru, zdá se jejich štěstí úplné. Brzy se ale nad Texasem začnou stahovat mračna. Nástupce Sama Houstona v prezidentském úřadě se chystá vyhnat Komanče z jejich lovišť a provozuje ve velkém stylu spekulace na indiánskou půdu. Podílí se na nich i Waltrův úhlavní nepřítel, který zosnuje přepad jeho ranče. Útok se sice podaří odvrátit, ale od této chvíle se Walter a jeho rodina obávají o vlastní život...

 

 

 Naučná literatura pro dospělé 

 

 

doporučujemeBLATTEIS, Angela: Polévkový detox
Brno, Jota 2017.

Cítíte se často unavení? Nemůžete dopnout kalhoty? Bolí vás hlava? Nebo chcete očistit své tělo a nevyhovuje vám detoxikace založená na konzumaci čerstvě vylisovaných džusů, které často obsahují velké množství cukru, málo výživných látek a víceméně žádnou vlákninu? Máme pro vás řešení! Je tu nová, revoluční detoxikace pomocí teplých a studených polévek, které se hodí pro každého. V knize se dozvíte o očistě, která vychází z tradic čínské a ajurvédské medicíny a je s úspěchem doporučována i lékaři v nemocnicích. Získáte informace o tom, jaké potraviny způsobují překyselení, co jíst, co raději vynechat, jak tělo funguje a jak jej zbavit toxinů – a samozřejmě, jak s tím vším souvisí polévky.


doporučujemeLEFFLER, Ferdinand: Žijte ve své zahradě
Brno, Host 2017.

Tato velkoryse vypravená publikace přináší svěží a veskrze současný pohled na zahradu jako na přátelské místo, kde se vám bude dobře žít a kde budete trávit příjemné chvíle se svými blízkými. Na pečlivě vybraných snímcích špičkových fotografů se podařilo zachytit nejen ten nejkvalitnější design, ale i podmanivou atmosféru, jemnou krásu a genia loci mnoha kouzelných zahradních zákoutí. Kniha vás provede od prvotních úvah a plánování přes ukázky realizovaných zahrad až k praktickým radám a tipům.


doporučujemeZIBURA, Ladislav: Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii
Brno, Bizbooks 2017.

Po dvojici bestsellerů přichází Ladislav Zibura s novým dobrodružstvím - tentokrát se vydává do Arménie, Gruzie a Náhorního Karabachu. Princ Ládík putuje po těch nejzapadlejších vesnicích, aby mohl naslouchat příběhům místních a načerpat něco z jejich moudrosti. Alkohol teče proudem a mladý dobrodruh důvěrně poznává kulturu plnou pohostinnosti, rozhodných slov a nostalgie po sovětských časech. Své zážitky z kavkazského putování líčí Zibura s humorem a ironií, pro které si získal popularitu nejen u příznivců cestopisů. Ať už je zrovna ztracený v horách, bojuje s nepřízní počasí, nebo omylem jí grilovaného ježka, vše přijímá s dokonalým nadhledem.

 

 Studovna a regionální literatura 

 

 

doporučujemeWARHOL, Andy: Andy Warhol, gigant
Praha, Argo 2017.

Vydání knihy Andy Warhol: Gigant je mimořádným nakladatelským počinem, který by neměl uniknout žádnému milovníku moderního výtvarného umění a životního stylu, jenž Andy Warhol ztělesňoval.  Svazek (měří 43 x 33 cm a váží 7,5 kg), detailně představuje tohoto amerického výtvarníka, filmaře a spisovatele a přináší dva tisíce reprodukcí Warholových malířských a grafických prací, unikátních fotografií i vzácných a dosud nepublikovaných dokumentů. Textový doprovod pochází z pera předních znalců Warholova díla a nabízí podmanivý vhled do světa jeho umění i do světa newyorské umělecké scény.

 

doporučujemeJIRAS, Pavel: Barrandov I.–IV.
Praha, Ottovo nakladatelství 2016.

Mimořádná díla filmového historika Pavla Jirase  představují jedinečnou obrazovou historii českého filmu. Každá z knih obsahuje okolo tisíce unikátních fotografií z filmů,  dobových plakátů, ale také pracovních snímků ze zákulisí, ze života největších postav českého filmu či z výstavby barrandovských ateliérů. Autorovy doprovodné texty čtenáři pomohou proniknout za hranice běžně dostupných informací. První tři knihy o Barrandov Studiu pokrývají dobu od vzniku českého filmu, přes zlatá třicátá léta až po konec druhé světové války. Tyto tři knihy doplňuje zcela jedinečná publikace o nejúspěšnějším českém režisérovi Miloši Formanovi.


doporučujemePUTNA, Martin C:  Česká katolická literatura : v kontextech 1945-1989
Praha, Torst, 2017.

Třísvazkové dějiny české katolické literatury mapují významnou část české národní kultury od roku 1848 do roku 1989. První svazek zachytil období 1848–1918, druhý 1918–1945, třetí 1945–1989. Autor zasazuje českou katolickou literaturu daného období do kontextu evropského a světového, přičemž si všímá nejen literatury krásné, ale i vývoje dějin křesťanství a křesťanské teologie, prací filosofických a esejistických a katolickou literaturu vnímá v kontextu s jinými náboženskými a filosofickými směry a proudy. Uchopuje ji čtivým, esejistickým stylem, který je sdělný a dokáže zaujmout nejen čtenářskou veřejnost odbornou, ale každého, kdo se zajímá o českou literaturu, kulturu a společnost v letech 1945–1989.

 

 Čtení pro děti 

 

 

doporučujemeČTĚTE, pokud chcete dobýt Instagram
Brno, Toner Press 2017.

Dávat fotky na Instagram je jednoduché. Proto je tato síť tak oblíbená. Pokud ale chcete, aby se vaše snímky dostaly i mezi širší publikum než jen pár kamarádů, už tak snadné to není. Musíte mít plán, musíte mít odhodlání a samozřejmě také dobré fotografie. Se vším vám pomůže kniha Čtěte, pokud chcete dobýt Instagram.

 

doporučujemeŠRÁMKOVÁ, Jana: Dům číslo 226
Praha, Běžíliška 2017.

Každý dům má kromě adresy i svůj příběh. Někdo ho postavil, někdo v něm žil, myl okna, psal domácí úkoly a vysadil stromy v zahradě. V každé ulici musel stát jeden dům jako první a každá prababička byla jednou malá holka. Dorotka nad tím nikdy nepřemýšlela, dokud nepotkala podivné obří pachole. Vyprávění o domě na Letné od jeho postavení až do dnešních dnů, o tom, s čím si prababičky hrály a jak jezdili dědečkové na prázdniny.

 

doporučujemeSCHAAPMAN, Karina: Dům myšek. Sam a Julie v divadle
Praha, Meander 2016.

Projekt Domu myšek jde světem a všude sklízí nebývalý úspěch. A všechny děti chtějí mít doma také svoje háčkované a pletené myšky, takže jsou stále vyprodané nejen v Holandsku, v zemi svého původu. Dům myšek je celý vyrobený z krabic. Během stavby a zařizování jednotlivých pokojů spontánně vznikaly příběhy do knihy se Samem a Julií v hlavních rolích. Dům myšek je vystaven ve veřejné knihovně v ulici Oosterdokskade v Amsterdamu.

Aktualizováno Středa, 21 Únor 2018 13:34