A+ / A- / RSS

Vyberte jazyk:
TOPlist

 
Kultura v Písku:
Říjen 2018

1918 – rok založení republiky: výstava ke stému výročí založení samostatného státu.
1. 10. - 31. 10.  2018
Městská knihovna Písek¨Regionální výročí:
Říjen 2018

 

Zdeněk Janík

básník

95. výročí narození

Celý článek...

Home Aktuality Doporučujeme Duben 2018
Duben 2018 PDF Tisk Email

doporučujeme

SWANSON, Cynthia: Knihkupkyně
Praha, Dobrovský 2018.

1962: V New Yorku jsou možná zlatá šedesátá léta, ale v Denveru – jako v mnoha jiných městech – je to jinak: život svobodné dívky po třicítce je téměř bohémský. Osmatřicetiletá Kitty Millerová se smířila se svým netradičním životem. Kdysi měla vážnou známost, ale nevyšlo to. Teď se naplno věnuje svému knihkupectví a každý večer se vrací do svého útulného domu. A pak jsou tu ještě ty sny... 1963: Katharyn Anderssonová je provdaná za Larse, lásku svého života. Žijí v dokonalém domě na předměstí Denveru, což je ideální místo pro výchovu dětí. Katharyn má všechno, po čem Kitty vždycky toužila. Jenže Katharyn existuje pouze tehdy, když Kitty spí...

 Beletrie pro dospělé čtenáře 

 

 

doporučujemeKAZANTZAKIS, Nikos: Bratrovrazi : chce prý být svobodný. Zastřelte ho!
Červený Kostelec, Pavel Mervart 2017.

Autor, v hloubi duše pacifista, přibližuje čtenáři střet znepřátelených stran za občanské války v Řecku (1946-1949) z jiného úhlu pohledu. Uprostřed událostí stojí bezelstný, lidsky přirozený, nezávislý kněz, který se snaží nalézt odpověď na otázku, na čí straně je právo a vyvíjí obrovské úsilí usmířit obě strany a zastavit zbytečné krveprolití.

 


doporučujemeSUCHÝ, Jiří: Klaun si povídá s bohem
Praha, Galén 2017.

Jiří Suchý je člověk mnoha profesí. Ne každý ale ví, že jeho hudební kariéra začala v pražském kostele svaté Anežky České, kde jako malý hoch ministroval a zpíval ve sboru. V posledních několika letech se Jiří Suchý otázkami víry zabývá intenzivněji a své hovory s Bohem zachytil v malé knížce. Se svým typickým humorem i nadhledem se v ní věnuje úvahám o existenci a neexistenci Boha, jaká je jeho podoba a jak jej oslovovat. Rovněž uvažuje o poznávání krásy i významu slova slovo... a Božích přikázáních. Snaží se, jak sám píše, dopřávat si potěšení z hledání dobrodružné cesty k Tajemství v naději, že by jeho uvažování mohlo posloužit jako inspirace těm, kterým toto potěšení nepřišlo na mysl.

 

 

 Naučná literatura pro dospělé čtenáře 

 

 

doporučujemeNEJEDLÝ, Jan a ŠOFAR, Jakub: Po práci legraci : lexikon lidové tvořivosti z dob socialismu
Brno, BizzBooks 2016.

Víte, čemu se za socialismu říkalo moč mrtvé asfaltérky? Co to byl šedý mor, štrougalky, buzertaška, Leninovy sáně či bakelitový jaguár? V době před revolucí jsme zažívali zlatou éru lidové tvořivosti – a to nejlepší z ní najdete právě v této knize. Dostáváte do ruky jedinečný přehled historie, v níž minulost ožívá skrze vtipy a žerty. Zábavný i poučný bedekr na cestu do hlubin totality ilustruje dobový obrazový materiál.


doporučujemePRINC, Tomáš: Humans of Prague
Labyrint 2017.

Fotograf Tomáš Princ prochází téměř každý den ulicemi Prahy a oslovuje neznámé lidi otázkou: „Mohl bych vás vyfotit?“ Tato kniha představuje ty nejzajímavější příběhy z jeho populárního blogu Humans of Prague za posledních pět let. Obyvatele a návštěvníky hlavního města představuje autor jako přemýšlivé pozorovatele i vtipné glosátory vlastních životů, jako vypravěče radostných i smutných příběhů, jako jejich sebevědomé protagonisty i ty, kdo se zdají být ve vleku minulých událostí. Objevuje pamětníky velkých okamžiků uplynulého století i svědky prchavých okamžiků současnosti...


doporučujemeTAUSSIG, Pavel: České filmové nebe
XYZ 2018.

Každého roku přibývá bohužel dost umělců, jejichž životní příběh se uzavřel, a oni už také mají své čestné místo na filmovém nebi vedle svých předchůdců či kolegů. Autor hodnotí každý herecký vklad do zlatého fondu české kinematografie a přináší i méně známá fakta o šťastných či truchlivých životních momentech slavných osobností, jakými bezesporu byli a jsou Jan Tříska, Květa Fialová, Jiří Kodet, Petr Čepek, Jiřina Jirásková, Míla Myslíková, Jiří Krytinář a mnoho dalších herců.

 

 

 Studovna a regionální literatura 

 

 

doporučujemeROONEY, Anne:  Příběh matematiky : od projektování pyramid po objevení nekonečna
Praha, Dobrovský 2017.

Autorka vypráví o tom, jak se lidstvo přesunulo z jeskyní k současnému stylu života. Kniha obsahuje spoustu zajímavých témat: vývoj sčítání a číselných systémů; vznik nuly; kultury, které neznají čísla; algebru; geometrii těles; symetrii; problémy matematické logiky; třecí síly; expanzi vesmíru. Poznáte též velké matematické myslitele, jako například Napiera, Liu Hui, Aryabhata, Galilea, Newtona, Russella, Einsteina, Riemanna, Eukleida, C. F. Gausse, Wittgensteina a mnoho dalších. Text je doplněn ilustracemi a fotografiemi.

 


doporučujemeVONDRA, Vladimír: Dušnost : problém mnoha oborů
Praha, Mladá fronta 2017.

Monografie poskytuje komplexní mezioborový pohled na dušnost u různých onemocnění. Autoři se zabývají fyziologickými a patofyziologickými mechanismy dušnosti, jejími příčinami a hodnocením. Speciální kapitoly se týkají problematiky akutní dušnosti a dušnosti u chorob oběhového ústrojí. Věnují se také nemocem dýchacích cest, dušnosti při obezitě, u endokrinních onemocnění a vnímání pocitu dušnosti a jeho dopadu na psychiku nemocných. Nově byla připojena kapitola o dušnosti u onemocnění nervové soustavy. Publikace řeší také obecný vliv fyzioterapie na dušnost a její účinek u jednotlivých skupin nemocí.


doporučujemeBLAHYNKA, Milan: Byla jednou jedna... básnická generace takzvaných pětatřicátníků : (dissertatio apologetica).
[Klatovy], 2017.

Monografie pojednává o díle významných osobností české poezie 70. a 80. let dvacátého století, představitelů literární skupiny takzvaných Pětatřicátníků (P. Cincibuch, J. Čejka, M. Černík, J Pelc, J. Peterka,  P. Skarlant, K. Sýs, J. Šimon, J. Žáček). Kniha obsahuje rozsáhlou přílohu Devítka Pětatřicátníků ve fotografiích a dokumentech, a dále kompletní bibliografii prací jednotlivých autorů. Vydáno s podporou klubu GUE/NGL v Evropském parlamentu.

 

 

 Čtení pro děti 

 

 

doporučujemeLUDWIG, Benjamin: Ginny napořád: nejoriginálnější hrdinka posledních let na cestě za domovem
Praha, Ikar 2017.

Odzbrojující román o autistické dívce, která si se světem nerozumí, přestože se o to snaží celým svým srdcem. Ginny je třináct a bydlí v adoptivní rodině. K snídani musí mít přesně devět kuliček hroznového vína, všechno chápe doslovně a zbožňuje seznamy. Na předním místě jejího nejdůležitějšího seznamu stojí: Utéct zpátky k mámě a postarat se o panenku. Její odhodlání a strach, že se panence, kterou před čtyřmi lety nechala v kufru pod postelí, něco zlého stalo, ji pohání napřed s urputností, která je zprvu nepochopitelná a posléze fascinující.

 


doporučujemeSTARÁ, Ester: Šedík a Bubi
Praha, Euromedia 2018.

Šedík je nejmladší ze tří koťat, a všichni ho odstrkují. Když navíc máma Míla jednoho dne nečekaně odejde, musí si Šedík hledat vlastní pelíšek. Najde ho na půdě a spolu s ním i novou kamarádku – rok ztracenou čepici Bubi, kterou nikdo nehledá. Zažije s ní spoustu krásných dobrodružství. Tato kniha je svým obsahem i zpracováním šitá na míru začínajícím čtenářům a díky speciálnímu typu písma usnadňuje čtení těm, kdo se potýkají s dyslexií.


doporučujemeWAINEWRIGHT, Max: Programuj: průvodce programováním krok za krokem
Praha, Svojtka 2017.

Vítej ve světě programů, kódů a programování. Chceš se naučit programovat? Tato knížka tě provede krok za krokem základními principy programování. Své programátorské schopnosti budeš rozvíjet, až se nakonec naučíš vytvořit vlastní www stránky… A je toho mnohem víc!

 

 

 Audiovizuální média 

 

 

doporučujemeViktorie a Abdul
Fim na DVD.

Snímek Viktorie a Abdul vypráví skutečný příběh neobvyklého přátelství, které vzniklo během posledních let pozoruhodné vlády královny Viktorie (držitelka Ceny AkademieR Judi Dench). Když mladý sluha Abdul Karim (Ali Fazal) přijíždí z Indie, aby pomohl při oslavách výročí královniny korunovace, nečeká, že si získá náklonnost samotné královny. Navzdory okolnostem se mezi stárnoucí vládkyní a jejím sluhou rodí nečekané, ale věrné přátelství, které však vůbec není po chuti jejím blízkým i poradcům. A zatímco se jejich přátelství prohlubuje, královna začíná vnímat měnící se svět novýma očima a s radostí v sobě znovu probouzí dávno zapomenutou lidskost.


doporučujemeVAŠÍČEK, Arnošt: Moravskoslezská mystéria [film] : neuvěřitelná fakta, tajemné nálezy, překvapivé hypotézy
Film na DVD.

Usadili se jeskyni Šipka uctívači medvědů? Sloužil podivný kámen z Tyry jako astronomická pozorovatelna nebo u něj byly vykonávány rituály prastaré magie? Nachází se na Radhošti tajná podzemní svatyně? Podaří se objevit zlatou sochu boha Radegasta? Jaká neznámá síla ničí exponáty na Slezskoostravském hradě? Ukrývá zámek v Kravařích recept na elixír života? Je na stěnách Švédské kaple zobrazeno děsivé proroctví o konci světa? Nový cyklus dokumentárních filmů Arnošta Vašíčka o tom, že i přímo za našimi humny jsou ukryty stopy fascinujících tajemství.


doporučujemeProfessor Marston & the Wonder Women
Film na DVD.

Snímek Professor Marston & the Wonder Women vypráví neuvěřitelný skutečný příběh autora jedné z nejikoničtějších superhrdinek všech dob a odhaluje svůdná tajemství z jeho soukromí. Harvardský psycholog doktor William Moulton Marston (Luke Evans – Kráska a zvíře) ve své době sklízel nemilosrdnou kritiku za to, že vytvořil komiksovou feministickou superhrdinku. Skutečnost, že žil současně se svou manželkou Elizabeth (Rebecca Hall – Dárek) a jejich milenkou Olive (Bella Heathcote), byla ale mnohem víc provokativní než všechny dobrodružné příběhy, které kdy napsal.

 

 

 

Aktualizováno Středa, 21 Březen 2018 15:22