A+ / A- / RSS

Vyberte jazyk:
TOPlist

 
Kultura v Písku:
Říjen 2018

1918 – rok založení republiky: výstava ke stému výročí založení samostatného státu.
1. 10. - 31. 10.  2018
Městská knihovna Písek¨Regionální výročí:
Říjen 2018

 

Zdeněk Janík

básník

95. výročí narození

Celý článek...

Home Aktuality Doporučujeme Červen 2018
Červen 2018 PDF Tisk Email

doporučujeme

BACKMAN, Fredrik: A každé ráno je cesta domů delší a delší
Brno, Host 2018.

Děda a Noah si povídají na lavičce. Pod lavičkou roste hyacint, stejný si děda kdysi pěstoval i na zahrádce. Děda s Noahem si můžou povídat úplně o všem. O všech otázkách života, závažných i nicotných. Při rozhovorech s vnukem si děda vždycky vzpomene, jak se zamiloval do babičky a jak o ni pak přišel. Zatím ji pořád vidí před sebou, a děsí se dne, kdy si ji už nebude schopný vybavit. Fredrik Backman v knize líčí boj stárnoucího muže o zachování nejdražších vzpomínek. Činí tak něžně a způsobem, jak to dovede jen on.

 Beletrie pro dospělé čtenáře 

 

 

doporučujemeBRABEC, Stanislav: Lazarův deník , aneb, Proč já?
Praha, Brána 2018.

Co počít, když vás stále něco bolí, někde píchá, točí se vám hlava, je vám na zvracení, lékařská ordinace je vaším druhým domovem a vše, co se ve vašem okolí semele, nakonec padne na vás? Vězte, že v tom nejste sami! Povídková kniha plná drsného životního humoru o věcech, jimž se smějeme až poté, co jsme zdraví, nic nás nebolí a dveře domova jsou zavřené na sedm západů.

 

 


doporučujemeSTRUKUL, Matteo: Medicejští. Muž u moci
Praha, Dobrovský 2018.

Trilogie MEDICI je ságou o nejvlivnější renesanční italské rodině plné spiknutí, morové epidemie, válek, politických her, intrik a zvratů. Mezi zradou, vraždami a domluvenými svatbami sledujeme Lorenza, který vystoupal až na vrchol moci. Ale nemá to jednoduché - intriky a politické zvraty jsou na denním pořádku - žoldnéři, traviči, švýcarští žoldáci i umělci a uhrančivé kurtizány – to vše patří ke koloritu středověké Florencie. Lorenzo, inteligentní a obratný politik, velký mecenáš umění a básník, se dennodenně musí potýkat s podobnými problémy. K tomu má milostný románek s Lucrezií Donati a na obzoru je spiknutí proti němu, které vyvrcholí krvavou lázní v Pazzi.


doporučujemeRENDELL, Ruth: Zahalena závojem
Praha, Knižní klub 1994.

V románu řeší vraždu staré, neškodné ženy, která dlouhou dobu nikým nepovšimnuta, leží mezi vozy v podzemních garážích velkého nákupního střediska. Inspektor Wexford nemůže pochopit, komu tato žena překážela. Postupem doby se však ale ukazuje, že Gwen Robsonová nebyla tak zdaleka nevinná a že svými skutky uvedla chod událostí, které vedly k jejímu usmrcení. Nečekaně složitý případ, zasazený do mlhy zahaleného starobylého Kingsmarkhamu, však inspektor Wexford nakonec vyřeší.
I v tomto příběhu uplatňuje Rendellová svoji zálibu v drobnostech, které někdy dokážou odhalit i ten nejzapeklitější případ.

 

 Naučná literatura pro dospělé 

 

 

doporučujemeCASANOVA, Petr: 100 nejkratších cest k Tobě, aneb, Příběh duše
Praha,  First Class Publishing 2017.

Je to speciální kniha. Více než 300 stran a studijní čtení. Unesu Vás daleko od planety Země a hluboko do Vašeho nitra. Ukážu Vám dávnou minulost, abych umožnil pochopit přítomnost i budoucnost. Vysvětlím, jak najít spřízněnou duši, a jak o ni nepřijít, protože… ale o tom jsou vlastně už 3 vesmírné zákonů a 2 principy, na kterých stojí jak vesmír, tak příroda na naší planetě a samozřejmě i lidský život – součást přírody, součást vesmíru.

 

 


doporučujemeŠTUMPF, Anna: Těhu v běhu
Brno, CPress 2018.

Kniha je částečně autorčiným deníkem z těhotenství, ale zároveň odbornou příručkou pro ženy, které by chtěly zůstat i v těhotenství aktivní. Autorka úspěšného blogu www.Tehuvbehu.cz, hobby běžkyně a fitness nadšenkyně píše nejen o běhání v těhotenství, ale také o tom, jak se po porodu dostat zpátky do formy. Na knížce spolupracovala s celou řadou odborníků, lékařů, fyzioterapeutů, trenérů a hlavně maminek, které byly v těhotenství také velmi aktivní.

 


doporučujemePACKER, Jane: Kouzlo květin : kurz aranžování od světoznámé floristky
Praha, Slovart 2017.

Kniha spojuje vysokou odbornost a styl do jednoho základního díla, které odhalí tajemství úspěšného aranžování květin každému čtenáři, začátečníkovi stejně jako odborníkovi. Autorka knihy, Jane Packerová, je majitelkou nejznámějších květinářství v Londýně a její práce jsou elegantní i svěže moderní. Mezi její klienty patří vybrané hotely, mezinárodní filmové společnosti a módní obchody, stejně jako řada soukromých zákazníků, kteří obdivují její osobitý styl. Nyní máte jedinečnou možnost prohlédnout si její aranžérskou práci a naučit se něco z jejího umění i vy…

 

 Studovna a regionální literatura 

 

 

doporučujemeŽDICHYNEC, Bohumil: Hranatej svět
Praha, Aesculapus 2018.

Jak nalézat ve světě krásu? Jsme uživatelé předmětů civilizace a žijeme v prostředí, jehož principu fungování přestáváme rozumět. Pomůže digitální komunikace, kdy máme vše jako na dlani? Možná svět bude jedinou vesnicí a začnou se zaoblovat jeho hrany. Zdaleka to není jisté. Život je prolínáním témat, střídáním obrazů i chronologie děje. Jak ho zaznamenat? „Člověče, říkám srdci, buď ve mně blíž“, nabádá autor.  Básnická kniha Hranatej svět je lyrický opus oplývající vůlí k filosofování a k poznávání (či k poznání). Autor v ní nezapomíná ani na své oblíbené město Písek a jeho okolí.


doporučujemeFASNEROVÁ, Martina: Prvopočáteční čtení a psaní
Praha, Grada 2018.

Renomovaná česká autorka nastiňuje problematiku didaktiky čtení a psaní a ukazuje, jakým způsobem a jak nejefektivněji elementární čtení a psaní začínající čtenáře naučit. Monografii ocení zejména pedagogové, ale také všichni, kteří se zajímají o úspěšný rozvoj svých dětí v oblasti čtenářské gramotnosti. Publikace také mapuje nejnovější výzkumná šetření, jako jsou například rychlost písma nebo význam nové písemné předlohy Comenia Script. Seznamuje i s výsledky posledního výzkumu, který byl realizován v roce 2016 a týkal se čtenářských kompetencí dětí a žáků.


doporučujemeSYRUČEK, Milan - SVOBODA, Josef:  Proč zmizely insignie Karlovy univerzity
Praha, Grada Publishing, a.s. 2015.

V letošním roce slaví Karlova univerzita 670. výročí svého založení Více než 70 let probíhá pátrání po jejích dosud  nenalezených insigniích. Kniha se zabývá osudy historických dokumentů a zejména insignií Karlovy univerzity, které zmizely na konci druhé světové války, a vřazuje tuto historii do širších souvislostí dějin. Pozornost soustřeďuje zvláště na období okupace republiky a odvážení univerzitních archiválií z Prahy. Zde uvádí řadu nových či dosud obecně neznámých faktů.

 

  Čtení pro děti 

 

 

doporučujemeGREGUŠOVÁ, Andrea: Operace ořech a jiné dědkoviny
Praha, Slovart 2018.

Pánská prázdninová jízda v podání dvou bratrů a tří dědečků je zárukou skvělé zábavy! Zatímco se babička balí do lázní, bráškové Ivan a Ondřej se chystají do Hrušan k dědečkům. Lépe řečeno k dědouškovi, dědočkovi a dědnožkovi. I když dědouško skoro neslyší, dědočko má velmi silné dioptrie a je skoro slepý, dědnožka je na vozíčku, protože nemá nohy, prázdniny s nimi jsou jedna lumpárna za druhou. A tohle léto bylo mimořádné, třebaže začalo velkým zklamáním…


doporučujemeFISCHEROVÁ – KVĚCHOVÁ, Marie: Malenka
Praha, Paseka 2018.

Příběh o maličké holčičce narozené z květinového semínka od Hanse Christiana Andersena zná kdekdo. V české obrázkové a veršované podobě je tu však poprvé.
Překvapivě dramatické ilustrace vytvořila oblíbená kreslířka Marie Fischerová-Kvěchová už před šedesáti lety, ale ke čtenářům se dostávají až nyní díky nálezu v rodinném archivu. Lehkými melodickými verši je doprovodil známý současný básník Radek Malý.


doporučujemePELLISSIER, Carolune: Velká kniha zahradničení pro děti
Praha, Práh 2018.

Víte, jak správně zasadit ředkvičky? Kdy sklidit dýně a jaké při tom všem použít nářadí?
Každé z ročních období zahradníkovi přináší nové výzvy. Proto je tu praktická Velká kniha zahradničení pro děti, která s pomocí hravých ilustrací představuje všechny zásadní úkoly, se kterými se v průběhu roku malí i velcí zahradníci mohou setkat.

Aktualizováno Pátek, 25 Květen 2018 15:07