A+ / A- / RSS

Vyberte jazyk:
TOPlist

 
Kultura v Písku:
Říjen 2018

1918 – rok založení republiky: výstava ke stému výročí založení samostatného státu.
1. 10. - 31. 10.  2018
Městská knihovna Písek¨Regionální výročí:
Prosinec 2018

Karel Kuffner

psychiatr

Celý článek...

Home Aktuality Kulturní akce OD CHANUKY DO CHANUKY - beseda s Leo Pavlátem
OD CHANUKY DO CHANUKY - beseda s Leo Pavlátem PDF Tisk Email

besedy

V úterý 27. dubna 2010  přivítáme v knihovně ředitele Židovského muzea v Praze  Leo Pavláta. Beseda s ním nám přiblíží židovskou kulturu, její tradice a zvyky.

Beseda začíná v 17, 30 hodin v klubovně Městské knihovny Písek.

 

PhDr. Leo Pavlát (* 9. října 1950 v Praze) je český židovský novinář, spisovatel a diplomat, první a současný ředitel Židovského muzea v Praze od jeho navrácení židovské obci (1994).


Po válce vyrůstal s matkou, která jako jediná z rodiny přežila pobyt v Osvětimi.  Po základní devítiletce a střední všeobecně vzdělávací škole studoval na fakultě žurnalistiky Univerzity Karlovy. PhDr v oboru historie žurnalistiky získal roce 1976.


Jeho první díla tvořily překlady náboženských úvah a textů židovských autorů a děl s židovskou tematikou, později začal psát vlastní knihy. Od konce roku 1994 připravuje program pražské židovské obce Šalom alejchem a i jinak spolupracuje s Českým rozhlasem na tvorbě naučných pořadů o židovských tradicích, zvycích a kultuře. Dříve psal pravidelně fejetony pro českou redakci BBC (knižní výbor z nich vyšel pod názvem „Od Chanuky do Chanuky“.


Dílo:  Tajemství knihy (1982, rozšířené vydání v roce 1988) - populárně naučná kniha pro mládež o historii písma, knihy, tisku a nakladatelství . Osm světel (1982) - převyprávění tradičních židovských příběhů a bajek . Příběhy z Bible (1991, část Starý zákon) - převyprávění biblických příběhů. Pomsta čarodějky Simy (1991) - dvě pohádky . Židé - dějiny a kultura (1997) - autor  kapitoly Antisemitismus - nejsetrvalejší zášť v dějinách lidstva a Židovské tradice a zvyky, (spolu s Alexandrem Putíkem). Od Chanuky do Chanuky (2005) - výbor z fejetonů pro českou verzi BBC .

 

Knihy Leo Pavláta ve fondu MěK Písek

Leo Pavlát - Wikipedie

Židovské muzeum v Praze

Aktualizováno Středa, 21 Duben 2010 07:40