A+ / A- / RSS

Vyberte jazyk:
TOPlist

 
Kultura v Písku:
Říjen 2018

1918 – rok založení republiky: výstava ke stému výročí založení samostatného státu.
1. 10. - 31. 10.  2018
Městská knihovna Písek¨Regionální výročí:
Prosinec 2018

Karel Kuffner

psychiatr

Celý článek...

Home NOC LITERATURY 2018 Kde se bude číst... KOSTEL NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE
KOSTEL NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE PDF Tisk Email

V roce 1549 byl v Písku založen nový hřbitov, který nahradil původní u děkanského kostela. Na pozemku, který pro něj věnoval městu král Vladislav II.,  byla později vybudována zvonice a roku 1576 kostel Nejsvětější Trojice. Byl postaven ve slohu doznívající pozdní gotiky s renesančními prvky. Stal se vyhledávaným pohřebištěm představitelů města a okolní šlechty, jak o tom svědčí dochované náhrobníky, dnes umístěné ve zvonici. Sakrálním účelům sloužil pak až do 70. let 20. století. Písecké muzeum, které se stalo jeho vlastníkem jej adaptovalo na koncertní a výstavní síň.
noc literaturyBudova kostela je jednoduchá pozdně gotická stavba s jednou podélnou lodí a presbytářem, k němuž byla později přistavěna sakristie.  Loď je 19 m dlouhá a osvětlují ji čtyři gotická okna. Presbytář má tři gotická okna a od lodi ho odděluje jednoduchý lomený oblouk. Kněžiště a kruchta jsou sklenuty křížovou klenbou.  Hlavní hrotitý vchod je na západní straně a má jednoduché žulové ostění. Z jižní strany se do kostela vchází bočním vchodem, který má renesanční bohatě členěný portál. Lisény s rostlinným ornamentem nesou římsu, na níž dva delfíni zdvíhají vavřínový věnec se znakem města Písku. Nápis v kartuši pod znakem informuje o založení hřbitova a postavení kostela. Vzácná pozdně renesanční kazatelna sem byla přenesena při barokních úpravách kostela Narození Panny Marie, kterému ji věnoval don Martin Huerta.
Vzácnou památkou je také epitaf Samuela Radimila Horského, píseckého primase (+1603). Novodobé varhany věnoval kostelu cestovatel Jiří Hanzelka.
Při průzkumu v kostele nalezli archeologové hrob se znaky pohřbu upíra.

Aktualizováno Středa, 08 Duben 2015 15:57