A+ / A- / RSS

Vyberte jazyk:
TOPlist

 
Kultura v Písku:
Srpen 2018

XXIV. Mezinárodní folklorní festival

16. - 19. 8.  2018
Centrum města

měsíční přehled


Regionální výročí:
Srpen 2018

Alois Adalbert Hoch

knihovník

130. výročí narození

Celý článek...

Home VU3V
VU3V

semináře

 

Cílová skupina:  osoby pobírající důchod, invalidní důchodci bez rozdílu věku.

Místo a čas konání:  od 9,00 hod. ve studovně Městské knihovny Písek (v 1. patře), doba trvání cca 1, 5 hod.


 

 

 Studenti VU3V PDF Tisk Email

knihovna

Aktualizováno Pátek, 18 Duben 2014 11:29
 
Život a dílo Michelangela Buonarroti PDF Tisk Email

Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni (6. 3. 1475 Caprese - 18. 2. 1564 Řím)byl jedním z nejznámějších představitelů vrcholné italské renesance a manýrismu. Proslavil se jako sochař, architekt a malíř, ale psal také básně.

Osnova kurzu  (Lektor Mgr. Martin Pavlíček, Ph.D. )

Umělcovo mládí, školení a rané dílo
Nejslavnější socha na světě a sochařovo dílo po roce 1500
Náhrobek papeže Julia II. della Rovere
Malby v Sixtínské kapli
Nová sakristie
Sochařovo pozdní dílo a křesťanská reformace

Dostupná literatura ve fondu Městské knihovny Písek

Aktualizováno Úterý, 11 Únor 2014 10:35
 
Hlas z davu (esej) PDF Tisk Email

Autor: Lenka Gottfriedová

S úctou smekám a hluboce se vám klaním, pionýři astronomie. Navzdory ustrašenému vzteku mocných, jste se dotýkali zkamenělých dogmat a s planoucí hranicí za zády si pálili prsty o živé slunce. Rozpohybovali jste Zemi i okolní světy až průvan vymetal zatuchlá zákoutí. Šeptám si básně z vašich jmen. Aristoteles, Ptolemaios, Koperník, Bruno, Galilei, Kepler..... A mnohá další vyvstávají v mysli...a už to nejsou pouze astronomové. Nepřehledné řady nepřehlédnutelných defilují mou myslí, aby mi zas a znovu připomínali, že poznání = pravda, která, byť i nepohodlná, je podmínkou svobody ducha. A já vám všem - minulým, současným i budoucím - z otevřeného srdce Děkuji. 

Aktualizováno Pátek, 03 Leden 2014 08:47
 
Camera obscura (esej) PDF Tisk Email

Autor: Irena Biskupová

 

Camera obscura. Jako malé děti, které ještě nechodily do školy a neměly zdání o nějaké optice, jsme náhodou objevily cameru obscuru. Rodiče dvou kamarádů z naší ulice vyřadili starou skříň, kterou nechali stát na dvorku s tím, že bude sloužit pro úklid zahradního nářadí. Skříň byla otlučená a byla v ní proražená malá díra. Sourozenci náhodou přišli na to, že odpoledne v určitý čas se tím otvorem na protější stěnu skříně promítá převrácený obraz dění venku. A protože měli podnikavého ducha, zvali nás ostatní na pravidelná představení. My si doma vyprosili pár desetníků na vstupné a začali chodit do „kina“. Všichni jsme se nacpali do skříně, bratři venku před skříní hráli nějakou komedii, my se dívali na převrácený obraz ve skříni a užili si přitom plno legrace.

Aktualizováno Středa, 18 Prosinec 2013 10:29
Celý článek...
 
Změna vidění okolí (esej) PDF Tisk Email

Autor: Jaroslava Malá

Již první hodiny na Univerzitě 3. věku nás posunují o kousek dál k lepšímu vnímání našeho města, našeho okolí. Netušila jsem, kolik krásných slunečních hodin se skrývá nablízku. Nyní se při průjezdu našimi jihočeskými vískami dívám na jejich architekturu a vidím věci dříve neviděné: ejhle, tady je krásný štít - a má sluneční hodiny! Jsou krásné, i když jsou postaveny v zahradě, tudíž jsou ze silnice vidět jen trochu. Tak jako jiní sbírají "geokeše", já nyní hledám sluneční hodiny. Dříve jsem je neviděla, nevěděla jsem, co mám vidět, teď je vidím! Jsou záhadné. Jsou složité. Vypovídají o době, kdy vznikly. O lidech, kteří chtějí mít něco hezkého ve svém okolí, o jejich touze zachytit běh času. Něco, co zůstane zachováno i pro druhé.

Aktualizováno Pátek, 03 Leden 2014 10:30
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL